Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Že je informatické myšlení jenom pro ajťáky?

S rozvojem technologií už dávno není pravda, že informatické myšlení je jen pro budoucí programátory, základy využije každý.

K čemu je informatické myšlení v různých oborech třeba?

Construction 1717893 1280

Průmysl

Technologický pokrok umožňuje digitalizaci výrobních procesů v nebývalém měřítku, a to včetně datového propojení doslova všech jeho součástí, včetně samotných výrobků. Díky tomu je možné továrny dále zefektivňovat: vyrábíme rychleji, levněji, bezpečněji, vyplácí se i menší série. Minimalizujeme prostoje, odpady, vadné kusy - tedy ne tak my, jako spíš řídicí algoritmy. Ubývá potřeba lidské síly i intelektu. Jednou z cest je spolupráce lidí a strojů, která využije od obou to lepší. K tomu ovšem musí lidé rozumět tomu, jak ty stroje fungují a co od nich (ne)čekat.

Veda Vyzkum Laborator Mikroskop Informaticke Mysleni Pixabay Felixioncool

Věda a výzkum

Věda by nebyla vědou bez zpracování výsledků pozorování, měření a experimentů, tedy dat. Těch je přitom čím dál více, a mají-li výzkumníci jejich vyhodnocení vůbec stihnout, musí je zpracovat na počítačích - a to typicky znamená více či méně programování. Další zásadní oblast pro pokrok ve vědě jsou simulace a modelování. Díky nim lze ušetřit obrovské množství času i prostředků při ověřování nejrůznějších teorií. A opět platí, že zde znalost informatiky znamená velkou výhodu.

 

Noty 370 246

Hudba

Pokud by byla hudba bez systému, byla by jen shlukem náhodných zvuků. Teprve jasná pravidla, struktura (např. sloka, mezihra, refrén…) dělají hudební dílo hudebním dílem. Pomáhají nám hudbě rozumět, zapamatovat si ji, nebo ji dokonce tvořit (i v případě, že ji tvoří stroje a ne člověk). V hudbě se také přímo na člověku projeví princip černé skříňky a různé úrovně abstrakce: začátečníci loudí jednotlivé tóny a cvičení jim postupně dovoluje jejich spojování a uvažování ve větších a komplexnějších celcích.

Boxer370246

Sport

Vyhrát znamená správně optimalizovat. K tomu má informatika hodně co říct. Jaká volit kritéria, co přesně vlastně vylepšovat? Které úsilí se ještě vyplatí, kdy už je lepší věnovat něčemu jinému? Jak efektivně rozvrhnout trénink? Jak zkombinovat známé postupy, jak je ještě vylepšit? Co do těchto úvah zahrnovat, co už je zbytečně podrobné? Jak maximalizovat šance proti soupeřům? A co teprve, když jde o sport týmový! Není náhoda, že se ve sportu stále více prosazuje práce s daty, na vrcholové úrovni třeba i včetně motion capture.

Prekladatelstvi

Překladatelství

Zpracování textů v počítači je samozřejmostí. Řada postupů, které překladatelé s texty provádí, se opakuje, lze si pro ně proto vytvořit makra a další nástroje, které následně práci překladatele zjednoduší. Využívány jsou také nejrůznější databáze překládaných či přeložených textů, odborné sdílené slovníky, nebo nástroje, které umožňují sledovat poměr přeloženého textu a času nad ním stráveného.

Office Work 1149087 1280

Administrativa

Značné množství práce v kanceláři se opakuje stále dokola. Čím přesněji umíme dané procesy popsat, tím snáze je můžeme digitalizovat a automatizovat - ať už pomocí aplikací jako IFTTT, jednoduchých maker nebo plnohodnotného programování. Ušetřený čas pak můžeme věnovat něčemu hodnotnějšímu, třeba práci s klienty nebo rozvoji poskytovaných služeb. V několika extrémních případech administrativní pracovník naprogramoval celou svou agendu - a pak přemýšlel, jestli to říct vedení.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů