Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Pilotování vznikajících učebnic
Vzdělávací materiály pro VŠ

 

 

Učebnice a vzdělávací materiály pro školy

Tyto učebnice vznikly v rámci projektu PRIM učiteli vysokých, středních a základních škol. Byly po dva a půl roku ve třech fázích ověřovány na desítkách škol se zpětnou vazbou od učitelů k autorům, kteří podle zkušeností z ověřování učebnice upravovali.

Učebnice ukazují, jak učit určitou oblast informatiky a přitom u žáků rozvíjet informatické myšlení. Ukazují, jak naplnit vzdělávacím obsahem výuku, aby vyhovovala novým RVP. Učitel se může rozhodnout podle těchto materiálů realizovat celou svoji výuku, nebo si vybrat některé oblasti a svoji výuku jimi doplnit. 

K materiálům z oblasti robotiky je třeba dokoupit odpovídající hardware. Ostatní materiály nevyžadují žádné další náklady (kromě školních počítačů a
 u některých připojení na Internet). Učebnice lze zdarma stáhnout nebo je spustit online. 

Každá učebnice se skládá ze žákovských listů, z metodických listů pro učitele a případně z dalších pomůcek, jako pracovních souborů, návodů ke konstrukci apod. Základní součástí jsou metodické listy pro učitele, v nichž jsou kromě cílů a řešení úloh popsáno, jak danou pasáž učit a na co si dát pozor. Žákovské materiály představují především zadání úloh nebo projektů a pracovní soubory, které si žáci otevřou a pracují s nimi. Každá učebnice obsahuje úvodní pasáž, která vysvětluje, jak se v materiálu orientovat, jak podle něj vést výuku a co si na ni připravit, nainstalovat apod.

Rozcestník učebnic

Tabulka znázorňuje pokrytí jednotlivých ročníků školní docházky našimi učebnicemi.
Každý řádek představuje jednu učebnici nebo vzdělávací materiál. Ve sloupcích jsou jednotlivé roky školní docházky.
Sytější podbarvení ukazuje, pro které ročníky je učebnice určena. Světlejší podbarvení znamená, že pro tento věk žáka je možno učebnici též použít s tím, že je na učiteli, aby případně provedl výběr nebo vlastní úpravy.
Kliknutím na odkaz přejdete na stránku konkrétní učebnice s možností jejího stáhnutí nebo přímého přístupu k online materiálům.

 

  ZŠ / 1. stupeň ZŠ / 2. stupeň
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 2 3 4
Programování a algoritmizace Tomáš                        
Robotické hračky Bee-bot                        
          Scratch 1. st.                
              Scratch 2. st.          
                Scratch 2. st. (pokročilí)        
                    Python    
Informatika (ostatní témata)         Základy informatiky 1. st.                  
            Základy informatiky  2. st.              
          Práce s daty            
                      Základy informatiky SŠ
Základy robotiky         LEGO WeDo                
                LEGO Mindstorms        
                Micro:bit s Makecode        
                      Micro:bit s Pythonem  
                      Arduino  

Přehled učebnic

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů