Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Robotika-s-LEGO-Mindstorms---big.jpg

Učebnice využívá oblíbené robotické stavebnice LEGO Mindstorms k rozvoji informatického myšlení žáků 8. až 9. tříd základní školy. Obsahuje úlohy zaměřené na detekci a řešení problémů a jeho zápis v grafickém programovacím prostředí. Pro výuku je vyžadovaná robotická stavebnice LEGO MINDSTORMS Education EV3 (volitelně rozšířená o napájecí adaptér) včetně stejnojmenného zdarma dostupného softwaru. Zkušenosti s programovacím jazykem (např. Scratch) jsou doporučeny, nejsou však vyžadovány. V tomto případě je však nutno počítat s pomalejší prací žáků.

Vzdělávací materiál

Oblast:
robotika
Stupeň školy:
2. stupeň ZŠ
Autor:
PhDr. Tomáš Jakeš, Ph.D.; Mgr. Jan Baťko; PhDr. Petr Simbartl, Ph.D.

Díky postupnému řešení úloh různých obtížností se v žácích upevňuje sebedůvěra ve schopnosti řešit vyvstalé problémy. Aby k tomuto efektu docházelo, je potřeba žákům na bádání poskytnout dostatečný čas.

Učebnice obsahuje celkem 11 výukových aktivit s využitím robotické stavebnice LEGO Mindstorms EV3 ve verzi Education. Aktivity obsahují návody na konstrukci robotů a odděleně i metodické pokyny pro učitele.

Obsah

 1. Stavíme pojízdného robota
 2. Oživení pojízdného robota
 3. Robot ve městě
 4. Řídicí jednotka, zvuk a displej
 5. Mixér, aneb pracujeme s motorem
 6. Závora na parkovišti
 7. Automatická závora
 8. Adaptivní tempomat - detekce překážky
 9. Inteligentní pojízdný robot
 10. Parkovací asistent
 11. Hra „Kdo má lepší postřeh?“

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-14714/2021-3 dne 31. 5. 2021 k zařazení do seznamu učebnic pro základní vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací obor Informatika s dobou platnosti šest let.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů